Powoli dni stają się coraz krótsze i choć wciąż mamy jeszcze piękną pogodę to już wkrótce pochmurne niebo, czy deszczowe dni będą stałym elementem naszej jesiennej rzeczywistości. To również trudniejszy czas dla kierowców, ale także dla wszystkich użytkowników naszych dróg, a więc również pieszych. Czy wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że na komfort i bezpieczeństwo jazdy wpływa nie tylko wyposażenie samochodu, lecz przede wszystkim stan wzroku kierowcy?
Czy wszyscy wiemy, że prowadzenie samochodu jest klasyfikowane jako jedno z najbardziej złożonych zadań wzrokowych? Musimy zdać sobie sprawę z tego, że komfortowe widzenie to nie tylko ostrość wzroku, ale także wrażliwość na kontrast i odblaski, prawidłowe pole widzenia oraz dynamiczna ostrość wzroku. W Polsce od 2014 roku dokument prawy jazdy wydawany jest na 15 lat. Najczęściej podczas badań lekarskich – potwierdzających zdolność do uzyskania prawa jazdy – nie jest określana wrażliwość na kontrast oraz odblaski. Każdego roku rośnie liczba samochodów na drogach, a więc jakość widzenia kierowców odgrywa niesamowicie ważną rolę. W Polsce zarejestrowanych jest już ponad 19 mln pojazdów i jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drogach znajdujemy się na mało zaszczytnym 23 miejscu wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Według statystyk Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego każdego dnia mamy 990 kolizji, czyli co 2 minuty dochodzi do takich zdarzeń na terenie całego kraju, 90 wypadków, 110 osób rannych – z czego 30 z ciężkimi uszkodzeniami ciała oraz 8 ofiar śmiertelnych. Istotnym jest również fakt, że większość wypadków ma miejsce wieczorem i w nocy, kiedy nasze widzenie mocno się pogarsza. Ślepota zmierzchowa jest w dużej części odpowiedzialna za wypadki, do których dochodzi o tej porze. Powoduje ona błędy w ocenie odległości i prędkości poruszających się pojazdów. Jak zatem temu zaradzić?
Przede wszystkim raz w roku badać wzrok i jeżeli zauważymy jakiekolwiek pogorszenie widzenia powinniśmy natychmiast udać się do okulisty lub optometrysty. Obecnie są już produkowane szkła przeznaczone dla kierowców, a także szkła progresywne dla kierujących samochodami. Technologia Eyedrive firmy Essilor zapewnia znaczną redukcję odblasków od nadjeżdżających samochodów oraz wyraźne widzenie – także w nocy.
Szkła Essilor Streetlife, bo o nich mówimy posiadają wysoce zaawansowaną powłokę antyrefleksyjną, która posiada bursztynowy odblask szczątkowy bardzo chwalony przez kierowców. Uchroni nas ona przed oślepieniem, gdy promienie słoneczne odbiją się od śniegu czy innego pojazdu. Okulary ze szkłami Essilor Streetlife możemy wyposażyć także w technologię Transitions Xtractive uzyskując tym samym inteligentne szkła zaciemniające się w samochodzie i podczas przebywania na zewnątrz i odbarwiające się w pomieszczeniach zamkniętych. Podczas jazdy w słońcu taka funkcjonalność jest bardzo przydatna. Dzięki temu nasze oczy nie będę się tak męczyły.
Pamiętajmy także o przerwach w trakcie jazdy. Nasze oczy odpoczną. Wystarczy zamknąć je na chwilę, a później otwierać, dzięki temu się nawilżą. Możemy również nie poruszając głową kierować wzrok w prawo, lewo, w górę i dół, a później zataczać wzrokiem ósemki. Krótkie ćwiczenia wzmocnią oczy i poprawią komfort jazdy. A zatem kierowcy z badanym wzrokiem przynajmniej raz w roku oraz dobrze dobranymi szkłami Essilor Streetlife, które są przeznaczone dla osób prowadzących pojazdy będą zdecydowanie poprawiali bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg. To jest obowiązek nasz wszystkich, którzy kierujemy samochodami.
One Response
Duże rzeczy można się dowiedzieć. Brawo!