W poprzednim artykule rozpocząłem przybliżanie charakterystyki narzędzi do budowania marki osobistej. Tak dla przypomnienia, wspomnę, że zaliczamy do nich siedem elementów, z których dwa pierwsze opisałem poprzednio, a były to media społecznościowe oraz prowadzenie własnego bloga. Treści, które tam tworzymy w obecnej rzeczywistości muszą być wzbogacone ciekawymi grafikami i materiałami video. W moim przekonaniu bardzo mocno wpływają na przekaz i komunikację z odbiorcami naszych materiałów. Nie wyobrażam sobie tworzenia marki własnej bez materiałów video i dobrej jakości grafik, które możemy tworzyć sami, mając na podorędziu odpowiednie narzędzia oferowane nam przez współczesną technologię.
Jedną z najczęściej używanych przeze mnie aplikacji do edycji video jest Capcut, którą w profesjonalnej wersji można używać za mniej niż 50 zł miesięcznie. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi i zaawansowanym funkcjom, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści mogą w prosty sposób tworzyć dynamiczne i atrakcyjne filmy. Poniżej chciałbym przedstawić kilka kluczowych funkcjonalności, które można zobaczyć w praktycznej wersji w materiałach publikowanych na moich profilach w mediach społecznościowych. Z czego zatem najczęściej korzystam:
- Edycja zdjęć i video – jeżeli mam nagrane surowe filmy, bądź zrobione zdjęcia mogę montować własne materiały, które są moją inwencją twórczą lub korzystać z gotowych szablonów. Daje to ogromne możliwości i ogranicza nas jedynie płynność poruszania się w tej aplikacji, ale gwarantuję, że w tym przypadku praktyka czyni mistrza. Taki bazowy wachlarz funkcji obejmuje cięcie, przycinanie i scalanie klipów video, regulację prędkości (zwolnienie lub przyspieszenie nagrania), a także dodawanie efektów przejść między klipami lub zdjęciami.
- Efekty video, efekty do zdjęć oraz filtry – Capcut pozwala na wykorzystywanie bogatego zestaw filtrów oraz efektów wizualnych, które nadają filmom profesjonalny wygląd. Trudno opisać to wszystko w kilku słowach. To trzeba koniecznie zobaczyć. Użytkownicy mogą skorzystać z wielu możliwości od prostego rozmycia tła i korekcji kolorów, na zaawansowanej gamie wielu efektów kończąc. W tym miejscu zachęcałbym to oszczędnego dobierania całości, ponieważ czasem materiały, które są publikowane mają tak przeładowane portfolio efektów, że niestety nikt nie będzie tego oglądał dłużej niż kilka sekund.
- Dodawanie tekstu i naklejek – dla mnie są to bardzo istotne funkcje. Generowanie tekstu z tego, co mówimy w materiale video jest bardzo szybkie, a aplikacja daje nam możliwość korekty słów, które zostały źle zrozumiane. Możemy dodawać napisy z różnymi czcionkami i animacjami oraz umieszczać w wybranych miejscach obrazu, korygując rozmiary i kolory.
- Edytowanie i dodawanie dźwięku – jako aktywny pasjonat muzyki, przywiązuję dużo wagę do wszystkiego, co jest związane z dźwiękiem i całą oprawą muzyczną. Możemy dodawać ją z obszernej biblioteki lub własnych plików audio, które niektórzy, w tym również autor tego tekstu potrafią komponować sami. Nie musimy się również martwić wieloma szumami w tle, ponieważ w wielu przypadkach możemy je skutecznie zredukować lub wyciąć, dodając również własne efekty dźwiękowe.
- Funkcja Chroma Key i usuwanie tła – ta funkcja jest bardziej zaawansowana, ale zdecydowanie ją polecam. CapCut daje możliwość wykorzystania technologii Chroma Key, pozwalającej na usunięcie tła i zastąpienie go innym obrazem lub wideo. Funkcja ta jest niezwykle przydatna w produkcji treści na media społecznościowe.
- Eksport i udostępnianie – niby oczywistość, ale jakość eksportowanych materiałów ma kluczowe znaczenie. Zachęcam do unikania niskiej jakości obrazu, czyli tzw. „efektu kalkulatora”, bo to zniechęca i materiał nie jest oglądany. Warto również dopilnować, aby dźwięk nie był „przesterowany”, a więc zbyt głośno ustawiony w procesie edycji. W efekcie końcowym otrzymamy trzeszczące i zniekształcone elementy muzyczne lub głosowe, które nadają się jedynie do kosza. Po zakończeniu edycji możemy eksportować swoje filmy w różnych formatach i jakościach (do 4K), a następnie łatwo udostępniać je na platformach takich jak TikTok, Instagram czy YouTube.
Dla lepszego zobrazowania tej aplikacji, załączyłem przykładowe zdjęcie, które przedstawia jak przyjazny jest interfejs Capcuta. Od razu widać, że aplikacja jest bardzo intuicyjna. Ja osobiście korzystam również z ShotCuta, szczególnie jeżeli chodzi o materiały na YouTube. Jeżeli ktoś nie współpracuje z grafikami i potrzebuje sprawdzonej aplikacji to polecam Canvę, która ma inne, ale równie ciekawe możliwości, a w przypadku prac graficznych jest bardziej zaawansowana. Oferuje sporo szablonów, które można wykorzystać do wielu działań. Poniżej pokazuję prosty przykład użycia szablonu w trakcie edycji w Canvie.
Powyższe narzędzia nie są zbyt skomplikowane, ale zdaję sobie sprawę, że niektórym osobom, rzadziej korzystającym ze świata cyfrowego mogą początkowo sprawiać pewne trudności. Zachęcam jednak do poeksperymentowania, ponieważ poznanie tych aplikacji jest bardzo intuicyjne, a efekty, które można uzyskać są naprawdę bardzo wysokiej jakości.